Golfeko saskian 100ah bateria baten exekuzioa hainbat faktoreren araberakoa da, saskiaren energia kontsumoa, gidaritza baldintzak, lurrak, pisu karga eta bateria mota barne. Hala ere, exekuzioa estimatu dezakegu saskiaren potentzia zozketan oinarrituz kalkulatuz.
Urratsez urrats estimazioa:
- Bateriaren gaitasun:
- 100ah bateria batek esan nahi du teorikoki 100 amps egun korronteak ordubete edo 50 amps 2 orduz eta abar eman ditzakeela.
- 48 V bateria bada, gordetako energia osoa hau da:
Energia = edukiera (ah) × tentsioa (V)
Energia = 100ah × 48V = 4800Wh (or4.8kwh)
- Golfeko saskiaren energia kontsumoa:
- Golfeko gurdiek normalean kontsumitzen dute50 - 70 amp48V-tan, abiaduraren, lurraren eta kargaren arabera.
- Adibidez, Golfeko gurdiak 50 ampean marrazten badu 48V-tan:
Energia kontsumoa = Korrontea (a) × tentsioa (V)
Energia kontsumoa = 50a × 48V = 2400W (2,4KW)
- Runtime kalkulua:
- 100ah bateria batekin 4,8 kWh energia entregatzen da eta Saskia 2,4 kW kontsumitzen duena:
Runtime = Power Consumentotal Bateriaren energia = 2400w4800wh = 2 ordu
- 100ah bateria batekin 4,8 kWh energia entregatzen da eta Saskia 2,4 kW kontsumitzen duena:
Beraz,100ah 48V bateriak gutxi gorabehera 2 ordu iraungo zuengidatzeko baldintza tipikoen arabera.
Bateriaren bizitzan eragina duten faktoreak:
- Gidatzeko estiloa: Abiadura altuagoak eta maiztasun bizkorrek korronte gehiago marrazten dute eta bateriaren bizitza murrizten dute.
- Lur-eremu: Lur zoragarria edo zakarra saskia mugitzeko behar den potentzia handitzen da, exekuzioa murriztuz.
- Pisu karga: Kargatutako gurdiak (bidaiari edo engranaje gehiago) energia gehiago kontsumitzen du.
- Bateriaren mota: Lifepo4 bateriek energia-eraginkortasun hobea dute eta energia erabilgarriagoa eskaintzen dute berun azidoen bateriekin alderatuta.
Ordua: 2012ko urriaren 23a