Bir golf arabasındaki 100AH pilin çalışma zamanı, arabanın enerji tüketimi, sürüş koşulları, arazi, ağırlık yükü ve pil tipi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Ancak, arabanın güç çekilişine göre hesaplayarak çalışma zamanını tahmin edebiliriz.
Adım adım tahmin:
- Akü kapasitesi:
- 100AH pil, teorik olarak 1 saat boyunca 100 amper akım veya 2 saat boyunca 50 amper sağlayabileceği anlamına gelir.
- 48V pil ise, depolanan toplam enerji:
Enerji = Kapasite (AH) × Voltaj (V)
Enerji = 100AH × 48V = 4800WH (OR4.8kWh)
- Golf arabasının enerji tüketimi:
- Golf arabaları tipik olarak50 - 70 amper48V'de, hız, araziye ve yüke bağlı olarak.
- Örneğin, golf arabası 48V'de 50 amper çiziyorsa:
Güç tüketimi = akım (a) × voltaj (v)
Güç tüketimi = 50a × 48V = 2400W (2.4kW)
- Çalışma zamanı hesaplaması:
- 4,8 kWh enerji sağlayan 100AH pil ve 2,4 kW'lık sepete sahip:
Runtime = Güç Tüketimi Total Pil Enerjisi = 2400W4800WH = 2 Saat
- 4,8 kWh enerji sağlayan 100AH pil ve 2,4 kW'lık sepete sahip:
Bu yüzden,100AH 48V pil yaklaşık 2 saat sürerTipik sürüş koşulları altında.
Pil ömrünü etkileyen faktörler:
- Sürüş tarzı: Daha yüksek hızlar ve sık ivme daha fazla akım çeker ve pil ömrünü azaltır.
- Arazi: Engebeli veya kaba arazi, arabayı hareket ettirmek için gereken gücü arttırır ve çalışma zamanını azaltır.
- Ağırlık yükü: Tam yüklü bir araba (daha fazla yolcu veya dişli) daha fazla enerji tüketir.
- Pil tipi: LifePO4 piller daha iyi enerji verimliliğine sahiptir ve kurşun asit pillere kıyasla daha kullanışlı enerji sağlar.
Gönderme Zamanı: 23 Ekim-2024